ISPM 15 Nedir?

ISPM 15 STANDARDI
Ülkemizin de üyesi olduğu IPPC ( Uluslar arası Bitki Koruma Konvansiyonu ), ISPM adını taşıyan standartlar belirleyerek zararlılar ile mücadeleyi dünya geneline yaymak ve gerekli tedbirlerin alınmasından yükümlüdür. Uluslar arası ticarette kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinde bulunan zararlılar bir ülkeden başka bir ülkeye taşınarak yayılmaktadır. Ahşap ambalaj üretiminde kullanılan ürünlerin, fitosanitari temizliği için IPPC Genel kurulu ISPM 15 adlı bir standardı kabul etmiştir. Bu standarda ülkemizin de uyması ve 01 Mart 2005 tarihine kadar uygulamaya geçmesi gerekmektedir. İhracatçı ülkedeki Ulusal Bitki Koruma Organizasyonu tarafından resmi olarak geliştirilmiş ve idare edilmekte olan bütün tahta ambalaj materyallerinin uygun şekilde muameleden geçirilmiş (Isıl işlem veya Fumigasyon Metil Bromid) ve işaretlenmiş olması gerekmektedir.

Bu çalışmalar kapsamında 2004 yılı itibarıyla IPPC standartlarının uygulamaya konulması ve 2005 yılının Mart ayında resmi olarak uygulamaya geçilmesi kararlaştırılmıştır. CAMCIOĞLU PALET gerekli görülen tüm malzemelere standardın tarif etmiş olduğu şekilde ISIL İŞLEM ( HT ) yapmaktadır. 

ISIL İŞLEM NASIL YAPILIR

6 mm ve daha kalın ahşap malzemeler bir fırına doldurulup malzeme sıcaklığı 56 C0`ye ulaşıncaya kadar ısıtılır. Bu sıcaklığa erişildiğinde 30 dakika daha fırınlanmaya devam edilir. Sonrasında bekleme ve soğutma işlemleri yapılır ve damgalama yapılarak işlem bitirilir. Damganın içine IPPC işareti TR-607 DB HT yazılır.

Ülke kodu, firma kod numarası, DB: Kabuğu soyulmuş, HT: ısıl işlem yapılmış demektir.